10 Ciekawych faktów o Nowej Zelandii

View from Mt John 2

 

To jest mój pierwszy post do Klubu, który piszę ( w zasadzie drugi, ale ten poprzedni się jeszcze nie ukazał, więc jakby się nie liczył). Najpierw zaczęłam się zastanawiać jakie rzeczy są dla mnie ważne, jeśli chodzi o Nową Zelandię, a potem pomyślałam też ogólnikowo, jakie rzeczy są ciekawe i warte żeby o tym napisać. Dzięki temu projektowi zaczęłam bardziej szperać i szukać ciekawych faktów o tym kraju, i mimo tego że mieszkam tu już ponad 14 lat to jednak znalazłam też ciekawostki, o których nie wiedziałam. Jest ich na prawdę dużo, więc ciężko było wybrać tylko 10.

A więc zaczynamy…

Pierwsze miasto gdzie wstaje nowy dzień.

Gisborne jest pierwszym miastem, gdzie zaczyna się nowy dzień. Pierwsze też wita ono Nowy Rok. Można go witać na corocznym festiwalu muzycznym właśnie z tej okazji. Warto również dodać, że tutaj jest wtedy lato, co zdecydowanie wpływa na imprezowe nastroje, które towarzyszą sylwestrowym szaleństwom. Jest to dość małe miasteczko (36 tysięcy ludzi), które nieoficjalnie nazwane jest również stolicą Chardonnay (typ wina). Można natknąć się tam na wiele butikowych winiarni i popróbować win by wybrać swoje ulubione.
Plaża Kaiti jest miejscem, gdzie Kapitan Cook 9tego października 1769 roku po raz pierwszy przybył i zszedł na ląd właśnie tu. To jest miejsce, gdzie po raz pierwsi osiedlili się Pakeha (tak tu nazywają tych co nie są Maorysami, najcześciej pochodzenia brytyjskiego).
Jeszcze jednym ciekawym faktem jest to, że przez lotnisko w Gisborne przechodzą tory kolejowe. Bardzo często zdarza się, że czy to pociągi, czy samoloty muszą dać pierwszeństwo drugiemu. Więcej informacji o lotnisku tutaj.

Kobiety mogą głosować.

Nowa Zelandia była pierwszym krajem, który dał prawo kobietom do głosowania. 19 września 1893 roku Lord Glasgow podpisał ustawę , która dopuściła kobiety do wyborów parlamentarnych. Udało się to dzięki ruchowi sufrażystek, pod dowództwem Kate Sheppard, które bardzo aktywnie działały zbierając podpisy pod petycjami. Podobiznę Kate Sheppard można znaleźć na banknocie $10 dolarowym. Dodatkowo właśnie Nowa Zelandia jest również pierwszym krajem, gdzie najwyższe stanowiska zajmowały właśnie kobiety. Premierem była Helen Clark, Gubernatorem Generalnym Silvia Cartwright a Przewodniczącą Sądu Najwyższego Sian Elias.

Obecnie wiele się tu mówi o równouprawnieniu, szczególnie jeśli chodzi o równe płace dla kobiet i mężczyzn.

 

Edmund Hillary i Mount Everest

Skoro jesteśmy przy banknotach, na $5 dolarowym banknocie jest podobizna Edmunda Hillary – pierwszego człowieka, który wspiął się na Mount Everest.

Źródło: http://www.stuff.co.nz/business/77899326/new-zealands-5-note-in-the-running-for-greatest-in-the-world

Wellington

Wellington (miasto w którym obecnie mieszkam) jest najbardziej wysuniętą na południe stolicą na świecie. Jest również jednym z najbardziej wietrznych miast na świecie, przez co nadano jej imię “Windy Wellington”. Wellington zostało również ogłoszone “najfajniejszą mała stolicą na świecie” (The coolest little capital in the world) przez Lonely Planet w 2011 roku, z czego Wellingtończycy są bardzo dumni. W tym roku Wellington zdobyło pierwsze miejsce w mieście najlepszym do życia (badania jakości życia były przeprowadzone przez Deutsche Bank). Rzeczy, które były brane pod uwagę to koszty, zanieczyszczenie środowiska, klimat i ceny domów (co akurat mnie dziwi, bo ceny są tu horendalne).


Wellington jest również znane ze stud
iów filmowych Petera Jacksona i Wety, gdzie pracowano nie tylko nad Władcą Pierścieni i Hobbitem, ale także nad Awatarem, King Kongiem, w sumie  nad ponad 60 filmami. Często można tu się natknąć na gwiazdy filmowe, ostatnią gwiazdą tu mieszkającą w trakcie produkcji była Scarlett Johansson.

Muszę przyznać, iż początkowo nie przepadałam za tym miastem, jednak nauczyłam się je lubić, mam tu swoje miejsca, ulubione kafejki, widoki, plaże. Zdecydowanie póki co nie wyobrażam sobie mieszkania gdzieś indziej.

Ale, ale lecimy dalej…

Najdłuższa nazwa na świecie

Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu to wzgórze o najdłuższej nazwie na świecie. Składa  się z 85 liter, i oznacza (w moim tłumaczeniu)  “szczyt, gdzie Tamatea, mężczyzna z dużymi kolanami, który wspinał się po górach, podróżnik przez wiele lądów, zagrał na flecie dla swojej ukochanej”.

 

Rekord Guiness’a

Nowa Zelandia ma również rekord Guinessa za osobę, która dwa razy dostała mandat za przekroczenie prędkosci w miejscach najdalej oddalonych od siebie. W 2010 roku pewien Brytyjczyk otrzymał karę za przekroczenie prędkości niedaleko Christchurch. Rozpoznał on policjanta, który już raz złapał go na tym samym przestępstwie, ale w …Londynie w Anglii dwa lata wcześniej.

 

Korupcja

Nowa Zelandia wraz z Danią zajmują pierwsze miejsce jako najmniej skorumpowany kraj na świecie. Tytuł ten przyznawany jest na podstawie Transparency International’s Corruption Perceptions Index i bierze on pod uwagę takie kryteria jak wolność prasy, publiczny dostęp do oficjalnych informacji, podstawowe prawa i brak korupcji.

Najbardziej stroma ulica świata

IMG_2447IMG_2450Baldwin Street w Dunedin jest najbardziej stromą ulicą na świecie. Jest to krótka ulica, która liczy jakieś 350m metrów. W najbardziej stromym punkcie nachylenie jest 35%.

Ciekawostka dla fanów fitnessu – co roku odbywa się tu wyścig od podstawy ulicy na jej szczyt i ponownie w dół. Rekord wyścigu to 1 minuta i 56 sekund.

Drugim, dość znanym corocznym wydarzeniem jest tzw. Jaffa race. Jaffa są to kulki pokryte czekoladą. Każda kulka jest sponsorowana przez jedną osobę, a zdobyte fundusze idą na cele charytatywne. Ponad 30 tysięcy kulek jest toczonych w trakcie tego wyścigu. W załączeniu wideo z tego też wydarzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=gxporA_0rYM

Bungy

Dla tych co szukają wrażeń i podniesienia adrenaliny, Nowa Zelandia była pierwszym krajem, który skomercjalizował skoki na bungy. A J Hackett otworzył swoja firmę przy Kawarau Gorge Suspension Bridge niedaleko Queenstown, na wyspie południowej. Na bungy można skakać w wielu miejscach w całej Nowej Zelandii, jednak Kawarau Gorge jest zdecydowanie miejscem kultowym.

 

Najczystsze jezioro

File0390

Blue Lake (Niebieskie Jezioro) położone w Narodowym Parku Nelson Lakes jest najczystszym jeziorem na świecie. Widoczność w jeziorze sięga do 80 metrów, co oznacza że jest ono porównywalnie czyste do dystylowanej wody.

Mam nadzieję że nie zanudziłam Was tymi faktami. O moich własnych naj mieszkania tutaj może napiszę w innym poście, kto wie…może po tak długim czasie jednak zacznę pisać. Tyle jest rzeczy którymi mogłabym się podzielić o tym kraju, pisanie tego posta właśnie mi to uświadomiło. 

Powyższy post powstał w ramach jesiennego projektu Klubu Polki „10 ‚naj’ naszego kraju zamieszkania”. Do innych Naj z projektu zajrzyjcie tutaj.

Reklamy

2 myśli w temacie “10 Ciekawych faktów o Nowej Zelandii

  1. Koniecznie pisz więcej o Nowej Zelandii, bo to przecudny kraj! O czym przekonam się już grudniu 🙂 Ta nazwa wzgórza jest wspaniała 😀

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close